Smaller Default Larger

Sluníčka se v  říjnu věnovala podzimu. Vyprávěli jsme si o podzimním počasí, zjišťovali, jak se tvoří déšť, mlha a vítr. Na environmentální zahradě jsme hrabali listí a upravovali záhony, o které se celoročně staráme a pěstujeme na nich zeleninu. Protože je s podzimem spojené vinobraní, navštívili jsme vinařství Maňák a statek v Žádovicích, kde nám ukázali, jak se zpracovávají hrozny a co všechno z nich vzniká.

Abychom zjistili, jakou mají hrozny chuť, dostali jsme ochutnat jak čerstvé hrozny, tak hroznový bílý a červený mošt. Na statku jsme viděli prasata, krávy, husy, kachny a koně. Vyprávěli nám, jak se o ně musíme starat a mohli jsme si některá zvířátka nakrmit. Moc se nám na exkurzi líbilo a tímto bychom chtěli vinařství a statku poděkovat za krásný zážitek, ze kterého si odnášíme spoustu nových informací. V neposlední řadě jsme věnovali planetě Zemi a zároveň navštívili hvězdárnu ve Ždánicích, kde nám ukázali dalekohled, kterým můžeme pozorovat planety a hvězdy. V planetáriu jsme shlédli pohádku O červené Karkulce, která cestovala po různých planetách a tím jsme zjistili, jak se ostatní planety jmenuji a jak vypadají. Výlet byl opět moc krásný a určitě se do hvězdárny znovu rádi podíváme. Posledním tématem měsíce října byly stromy. Naučili jsme se rozpoznávat některé druhy listnatých a jehličnatých stromů. Vzdělávací nabídkou bylo i zkoumaní mikroskopem, kdy děti pozorovaly žilnatinu listu. 

Nastal podzim a také Koťátka se věnovala tématům podzimu. Povídali jsme si o tom, čím se podzim vyznačuje, jaké činnosti na podzim provádíme, sbírali jsme barevné listí a sledovali okolní měnící se přírodu. Ochutnávali jsme ovoce a zeleninu, z přineseného ovoce jsme si udělali ve třídě výstavku. Podívali jsme se také k místnímu vypuštěnému rybníku. Děti se zapojily do podzimní výzdoby stromů před Obecním úřadem v Miloticích, kde jsme přispěli výrobky ovocných a jiných plodů. 12. 10. jsme navštívili hvězdárnu ve Ždánicích. Dětem se velmi líbil program, kdy Červená karkulka navštívila vesmír. Zúčastnili jsme se s dětmi dvou výtvarných soutěží. Tématem první z nich bylo „Jak dobrou partu tvoříme“ a byla pořádána vydavatelstvím ALBI. Další soutěž s názvem Jižní Morava čte dětem vyhlásily knihovny JMK a tématem bylo „Co vypráví voda“. Děti z naší třídy vytvořily rybník, který doplnili různými živočichy žijícími v rybníku a jeho okolí.
I Motýlci se celý měsíc věnovali podzimu, povídali jsme si o přírodě, zahradě, lese , zvířatech a počasí. Zpívali jsme, rytmizovali, básnili i cvičili, naše výtvarné práce jsme pověsili na výstavku v šatně. Zvolená témata odpovídala ŠVP. V první polovině měsíce byla vysoká nemocnost, kterou jsem využila k dokončení diagnostik u starších dětí. Diagnostika nejmladších dětí je doporučena na pozdější dobu.

 

slunicka_01
slunicka_02
slunicka_03
slunicka_04
motylci_05
slunicka_06
slunicka_07
slunicka_08
slunicka_09
slunicka_10
motylci_01
motylci_02
motylci_03
motylci_04
motylci_05
kotatka_01
kotatka_02
kotatka_03
kotatka_04
kotatka_05
kotatka_06
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21